2024. őszén elindulnak Anna Llenas színszörny-könyveire alapuló gyerekfoglalkozásaink
A foglalkozásokról
Amikor megszületünk, úgy jövünk a világra, hogy az érzéseinket képesek vagyunk nagy hőfokon érezni, ám azok szabályozásáról mit sem tudunk. És ez teljesen természetes. Úgy képzeljétek el, mintha egy tökéletesen működőképes gépezetünk/távirányítónk lenne, de nincs meg hozzá a használati utasítás/nincs meg a gombokhoz használati utasítás. Van, aki így, vagy úgy meg tudja találni hozzá, van, aki hosszas próbálgatás után megtanulja, melyik gomb mit jelent és van, aki nem is gondolja, hogy ezzel az irányítóval működésre lehet bármit is bírni. Miközben sokszor önmagunknak is nehéz feladatot okoz/feladat elé állít ez a helyzet, szülőként éppen az a dolgunk, hogy segítsük a gyermekünket abban, hogy egyszer egyedül is képes legyen az érzéseit megismerni, szétválasztani, beszélni róluk. Hiszen ettől válik belőle egészséges, kapcsolódni képes felnőtt.
Miben más a színszörny-foglalkozás?
Mit fognak itt tanulni a gyerekek? – szokták néha kérdezni a szülők, teljes joggal: de mi itt nem kívülről, felülről tanítunk a gyerekeknek, hanem a saját meglévő élményeiket, kompetenciáikat, tapasztalásaikat hívjuk elő egy-egy érzéssel kapcsolatos témáról – ezeket hozzuk be a nagy közös meséléseken, velük együtt beszéljük meg, játsszuk el, mozogjuk ki a testünkkel, ami mindenkit foglalkoztat: ki hogyan érzi ma magát?
Ebben segítenek a finommotorikus készségeket is fejlesztő kis figurák – amelyeket azért is szeretek annyira gyerekek és szakemberek is, mert eszközzé válnak abban, hogy szó essen az érzésekről akkor is, ha ez eddig nem volt szokás, vagy nem volt olyan könnyű otthon beépíteni a mindennapokba.
Hazavihető emlék formájában a saját érzéseiket bemutató színszörnyet készítünk és a mesét és a figurakészletet is természetesen meg lehet vásárolni (a foglalkozáson résztvevőknek kedvezménnyel)
Mit fogunk csinálni?
• Közösen, interaktívan mesélünk; mindenki, aki szeretné, hozzáadhatja a saját élményeit a színszörny megéléséhez
• Mozgunk, megérezzük a testünkben az adott nap érzését
• Eljátsszuk az érzéseket
• Beszélünk az érzések megéléseiről
• Kreatívkodunk: mindig csinálunk egy kis hazavihető meglepetést, amiről eszedbe jut, hogy feltedd magadnak a kérdést: ma milyen színű szörny vagyok?
Csapatunk
Segítő szakmáinkban különböző területeken tapasztalt fiatal (hohó!) nők vagyunk és csapatunkkal ebben szeretnénk segíteni. A foglalkozásokat a színszörny könyv alapján dolgoztuk ki nektek: mindenki hozott magával egy-egy darabkát a saját területéről, amivel színesítette a kalandozást az érzelmeink világában. Ennek megfelelően hat alkalmat szerveztünk, amelyeken belekóstolhattok ti is a színszörny érzéseibe, amelyek, majd együtt meg is látjuk: a ti érzéseitek is! Várunk nagy szeretettel!
A színszörnnyel a Könyvfesztiválon 🧶📗💓
Köszönjük mindenkinek, aki velünk volt 2024. szeptember 26-29. között a Millenárison!
MI A színszörny-könyv?
• egy roppant erős vizualitással fűszerezett könyv az érzelmeinkről, kicsiknek és nem is olyan kicsiknek: a kiadói ajánlás 3-6 éveseknek szól, de a téma és a vagány, cuki grafikák, karakterek miatt kortalan, akár 99 éves korig is szívesen forgatja mindenki
• költői képekben mutatja be, erősen expresszív szituációkon keresztül, hogy milyen alapérzelmek vannak és azok milyen hatással lehetnek ránk, azaz: milyenek vagyunk, amikor így vagy úgy érezzük magunkat, és fordítva: ha így vagy úgy érezzük magunkat, annak mi lehet a hátterében?
• különlegessége, hogy a gyermekrajzok hangulatához hasonló, kollázstechnikával készült, amitől már a legkisebbeknek is könnyű rögtön azonosulni a szereplőkkel
• az alapszituáció szerint a színszörny furcsán érzi magát és fogalma sincs, mitől lehet ez. Szerencsére ott van vele a barátja, aki rámutat, hogy csupa színes gubanc van benne!: össze vannak benne keveredve az érzések és ahhoz, hogy jobban érezze magát, érdemes ezeket kibogozni – és miközben kibogozzuk őket, meg is ismerkedünk velük, hogy legközelebb már egyszerűbb legyen azonosítani őket
• Egy világszerte sikeres brand: könyvekkel, fejlesztő eszközökkel (figurák, társasjáték, használati tárgyak, színdarab), pedagógiai céllal is (pl. Hollandiában már beépült a tantervbe)
• • az üveg-metaforát használja a szerző: átlátszó tégelyekbe gombolyítjuk bele az érzések fonalát, úgy, hogy mindegyiknek saját kis üvege legyen. Így egyenként is jól meg tudjuk figyelni őket – reflektálni tudunk az érzéseinkre
• Valljuk be: meglehetősen cuki könyv, kicsiket és nagyokat is egyaránt rabul ejti az alapozó kötet és a folytatás is
A színszörny-program önálló alkalmai jó lehetőséget adnak arra, hogy minden találkozáskor egy-egy külön érzésben jobban elmélyedjünk. Az alkalmak a könyvben említett érzelmek sorrendjét követik, be lehet kapcsolódni egy-egy foglalkozásra is, de persze a legjobb sorban végigmenni az összes érzelmen, nehogy valami kimaradjon 😊
Mi NINCS benne A színszörny-könyvben?
• nem klasszikus érzékenyítő könyv
• nincsenek benne definíciók
• nincsenek benne hosszú szövegek
• nincs számonkérés
MI VAN benne?
• bombajó képek, illusztrációk
• jól csengő, a kreatív gondolkodást támogató magyar szövegek
• egy kihagyhatatlanul fontos téma: az érzelmi jóllétünk - és a megoldás, hogy mit tehetünk érte?
• elgondolkodtató jelenetek
• cuki színszörnyek
• kell még valami? 😊
bombajó képek, illusztrációk
a kreatív gondolkodást támogató magyar szövegek
nemzetközi bestseller,
16 nyelvre fordították eddig
fontos téma: az érzelmi jóllétünk - és a megoldás: mit tehetünk érte?
cuki színszörnyek - kell még valami? :)
A kiadó alapítójának ajánlása
„A színszörny nem aprólékos felsorolása a létező érzelmeknek. Nem találunk benne szemléltető ábrákat vagy példatárat sem. Népszerűségét a gyerekek közt éppen az adja, ami a felnőtteket olykor elijeszti tőle: a nagyon expresszív, a gyermekek képi világához tökéletesen passzoló illusztrációk és a zavarba ejtően rövid, költői szövegek, amelyek inkább arra szolgálnak, hogy és elindítsák a kommunikációt a gyermek és a mesélő (szülők vagy pedagógusok, szakemberek) közt. Igen, ez a könyv arra tanít és abban segít, hogy merjünk kérdezni, beszélgetni a gyermekünkkel, megosztani a saját példáinkat, megéléseinket is vele. Legyünk kíváncsiak. Figyeljük meg, hogyan nyílnak meg a gyerekek, hogyan építik be szédítő sebességgel a mindennapjaikba a könyv keretrendszerét: a hat alapérzelmet szörnyek és színek képében és a bajban levő színszörnyet, akiben helyre kell tenni ezeket ahhoz, hogy valóban boldog lehessen.”
„A könyv kiválasztásánál sokat nyomott a latba, hogy nemcsak pedagógiai segédlettel egészül ki, hanem a szerző nagyszerű segédeszközöket is tervezett hozzá, s egyértelmű volt, hogy ezeket is behozzuk kizárólagos forgalmazóként a könyv mellé: a gyerekek rajonganak a kis színes szörnyfigurákért, amelyekkel még könnyebb megmutatni, hogyan érzik magukat.”