Az érzelmi intelligencia gyermekkori fejlesztését messzemenően szem előtt tartó két szakértőt, Dr. Moretti Magdolna pszichiáter, kiképző családpszichoterapeutát és Krajnyákné Csorba Fanni pszichológus, rajzelemzési szakértőt kérdeztük Anna Llenas A színszörny című könyvéről.
A kötet szakmai tapasztalatairól szóló első összeállításunkban az ő reflexióikból idézünk:
"Képzeljünk el egy gyermeket, aki éppen érzéseinek kavalkádját éli meg. Számunkra olyan természetesen hat az a felismerés, hogy látjuk, hogy most dühös vagy éppen fél, esetleg boldog. Nem értjük, hogy ő ettől miért is van zavarban? Miért hatja ez meg ennyire?
A színszörny képes megmutatni az alapérzéseket, maximálisan jó vizualizációval, amely könnyebbé teszi a megismerési folyamatot. A belső nyugtalanságot csökkenti, ha megértem, hogy az, ami bennem történik normális és rendben van. Később majd meg tudom nevezni, ezáltal képes leszek majd ezt ki is mondani és a környezetem számára jelezni. Könnyebben ismerem fel a határaimat és válok empatikusabbá mások érzéseinek a felismerése és megértése révén.
A színek komplexitása, a színszörny kesze-kuszasága az érzelmi működéssel maximális összhangba kerül. A rajzok, amelyek illusztrációként készültek a könyvbe, gyakran juttatták eszembe egy-egy kliensem érzelmi rajzát.
Bátran ajánlom szakemberként és szülőként is mindenkinek a könyvet, amely szuper beszélgetések vagy alkotások kiindulópontja lehet."
Krajnyákné Csorba Fanni
pszichológus, rajzelemzési szakértő
"Néha nagyon nehéz megfogalmazni még nekünk felnőtteknek is, mi játszódik le belül – keveredik, hogy a harag alatt lapulhat a félelem, olykor nehéz megtalálni a testünkben a nyugalmat, vagy teret adni az örömnek.
Anna Llenas különleges könyvet írt, amely gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt segít eligazodni az érzelmek zűrzavarában.
A színszörny művészi képekkel, költői mondatokkal hozza közel az olvasóhoz az érzelmek színes palettáját
– az egyes érzelmeket képviselő bájos, színes figurák pedig remekül használhatók történetmeséléshez, bensőséges beszélgetéshez, vagy akár szerepjátékokhoz. Egy-egy bábu képviselheti egy-egy részünket, könnyíthet a nehéz témák megosztásában.
Jó szívvel ajánlom minden szülőnek."
Dr. Moretti Magdolna
pszichiáter, pszichoterapeuta,
kiképző családpszichoterapeuta, EMDR practitioner, kognitív- viselkedésterapeuta
Comments