top of page

10+1 dolog, amit tudni érdemes Artemisia Gentileschiről

Labirintus

Artemisia Gentileschi tekintete (részlet az Önarckép lantművészként című festményből)
Artemisia Gentileschi tekintete (részlet az Önarckép lantművészként című festményből)
  1. Páratlan tehetség már fiatalon Artemisia Gentileschi 1593-ban született Rómában, és festő édesapja, Orazio Gentileschi műhelyében sajátította el a mesterség alapjait. Első aláírt művét, Zsuzsanna és a vének című festményét mindössze 17 évesen készítette el, bizonyítva korai zsenialitását.


  2. Caravaggio hatása Művészi stílusát erőteljesen befolyásolta Caravaggio drámai fény-árnyék játéka és naturalista ábrázolásmódja. Artemisia festményeiben is visszaköszön a mester nyers realizmusa és érzelmi intenzitása.


  3. A bátorság jelképe 1611-ben egy tragikus esemény árnyékolta be életét: Agostino Tassi, apja festő barátja, akihez tanítványként szegődött, megerőszakolta. Artemisia nem hallgatott, bíróság elé vitte az ügyet, és bár Tassit elítélték, a büntetését sosem hajtották végre. Ez a tapasztalat azonban még elszántabbá tette őt, mind emberként, mind művészként.



  4. A Medici-udvar festője A per után Artemisia Firenzébe költözött, ahol II. Cosimo de Medici védnöksége alatt dolgozott. Az Inklináció allegóriája (1625-16) című festményét a Buonarroti család rendelte meg, és Artemisia hamarosan a toszkán művészkörök meghatározó alakjává vált.


  5. Az első nő az Accademia delle Arti del Disegnóban 1616-ban Artemisia lett az első nő, akit felvettek a firenzei művészeti akadémiára. Ez a belépő nemcsak művészi tehetségét, hanem kivételes kitartását is elismerte.


  6. Erős női karakterek a festményeken Műveiben gyakran ábrázolt erős nőalakokat, mint Juditot, Esthert vagy Jáhelt, akik szembeszállnak elnyomóikkal. Az Judit és Holofernész című festménye különösen híres, ahol a női erő és elszántság megrázó erejű megjelenítését láthatjuk.


  7. Nemzetközi elismertség Artemisia pályafutása során több európai királyi udvarban is dolgozott. 1638-ban Angliába utazott, ahol I. Károly király megrendelésére festett, és csatlakozott apjához, aki akkoriban a londoni udvarban dolgozott.


  8. Levélváltás Galileivel Firenzében nemcsak festőként, hanem intellektuelként is elismerték. Barátságot ápolt Galileo Galileivel, akivel levelezett, és a tudományos világ iránti érdeklődése tovább mélyítette szellemi horizontját.

    Artemisia Héroine de l'art Musée Jacquemart-André kiállítása
    Judit és szolgálója Holofernész fejével (1623-25) a március 19-én nyíló párizsi kiállítás plakátján

  9. Elfeledve, majd újra felfedezve Bár életében széles körű elismerést kapott, halála után művészete feledésbe merült. Csak a 20. században fedezték fel újra, mégpedig a Caravaggio-t is újrafelfedező Roberto Longhi, az olasz művészettörténész, aki az Artemisia című regényt író Lucia Lopresti (írói álnevén Anna Banti) férje volt. A feminista látásmód előretörésével pedig Artemisiát a női alkotók szimbólumává emelték.


  10. A művészet hősnője A párizsi Musée Jacquemart-André 2025-ös kiállítása Artemisiát nemcsak mint kivételes festőt, hanem mint a női erő és függetlenség ikonját mutatja be. Művei ma is inspirálnak, és emlékeztetnek arra, hogy a tehetség és a kitartás képes legyőzni minden akadályt.


Jáhel és Siséra - Artemisia Gentileschi festménye a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében és Anna Banti regényének borítóján
Jáhel és Siséra - Artemisia Gentileschi festménye a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében és Anna Banti regényének borítóján
10+1. Budapest büszkesége Kevesen tudják, hogy Budapesten, a Szépművészeti Múzeumban őrzik Artemisia Gentileschi egyik fő művét, a Jáhel és Siséra című, 1620-as alkotást. A festmény a múzeum állandó gyűjteményében megtekinthető, ám mivel ez a műtárgy is utazik a 2025-ös párizsi kiállításra a Jacquemart-André Múzeumba, érdemes még március 9-ig elmenni megnézni, mert a kép hónapokon keresztül távol lesz a tárlaton szereplő többi negyven mű társaságában.





Comentários


bottom of page